Делян Добрев: Липсва каквато и да е прозрачност в действията на правителството

Бившият министър в кабинета на ГЕРБ с коментар за "Южен поток", напрежението в енергетиката и бизнес условията у нас.

17.01.2014 | 12:31
Делян Добрев: Липсва каквато и да е прозрачност в действията на правителството

Бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев коментира българското участие в проекта "Южен поток" в ефира на телевизия Bulgaria On Air. Добрев опроверга думите на премиера Пламен Орешарски, че българското двустранно споразумение с Русия е най-близо до третия либерализационен енергиен пакет, като посочи, че текстовете на споразуменията за различните държави са идентични. 

Той подчерта, че тези споразумения трябва да бъдат предоговорени тъй като в сегашния си вид не отговарят на законодателството на Европейския съюз, макар и тяхното ратифициране да е станало преди издаването на новата законова уредба. В противен случай страните ще трябва да платят санкции, но не това е притеснителното в случая, отбеляза Добрев. 

Бившият министър разкритикува действията на правителството и ги определи като "пълна липса на прозрачност". Според него победителят в проведения конкурс за фирма изпълнител по проекта Южен поток е предизвестен и това най-вероятно ще бъде поставена фирма. Г-н Добрев заяви, че ЕК вече разследва този конкурс и заради други нередности, но неговите опасения идват от това, че ще бъде сключен договор за строителство на стойност 3,5 млрд. евро без да е осигурено финансирането му. 

"Няма банка в света, която ще отпусне пари, при положение, че ЕК казва, че този проект може да не заработи", заяви Добрев.

Той изтъкна и непостоянна позиция на новото правителство по въпроса за ядрената енергетика. Като аргумент Добрев посочи липсата на действия от страна на кабинета за развитието на проекта АЕЦ "Белене", за който бе проведен референдум миналата година, именно по инициатива на БСП.

Относно икономическия облик на страната при новото правителство икономистът каза, че външните инвестиции са намалели неколкократно, вътрешни липсват заради слабото кредитиране, а безработицата продължава да расте.