fallback

Борис Чеширков: Има окуражаваща промяна в бежанските центрове

До 1 април България може да постигне минимума на световните критерии, заяви говорителят на представителството на Върховния комисариат на ООН за бежанците

11.01.2014 | 17:29

До 1  април е реалистично България да постигне минималните международни стандарти за битовите условия в бежанските центрове,  заяви пред Bulgaria On Air Борис Чеширков, говорител на представителството на Върховния комисариат на ООН за бежанците. По думите му в бежанските лагери се наблюдава окуражаваща промяна на условията за живот.

В Харманли бежанците вече имат възможност да се регистрират и да кандидатстват за получаване на статут. От своя страна, Върховният комисариат изгражда кухни, трапезарии и перални помещения в Харманли и софийските квартали Враждебна и „Военна рампа”. Ангажимент на правителството е да назначи персонал и да осигури храната.

В момента България получава техническа помощ не само от Комисариата, но и от Европейската служба за бежанците, които обучават нови кадри на Агенцията за бежанците. В следващите месеци персоналът там ще се увеличи двойно. Представителството на ООН вече втори месец осигурява топли ястия, които частично покриват нуждите. До края на януари от там по веднъж на ден ще предоставят храна в 4 центъра – Харманли, Пъстрогор, Баня и Ковачевци.

От 1 февруари правителството да поеме тази грижа за всички центрове, както е и по закон. В момента всеки бежанец получава само 65 лева на месец за храна. Остава нерешен и проблемът с пренаселените центрове. От Върховния комисариат не прогнозират увеличение на бежанския поток към България.

През декември у нас са влезли по-малко от 300 души, а за първите 10 дни на януари едва 10-15 бежанци. Официално регистрираните у нас са 7 500 души.

През декември ООН поиска помощ за Сирия в размер на 6,5 милиарда долара. През 2014 се очаква броят на бежанците да нарасне с 2 милиона души, но в съседите Турция, Ливан, Йордания, Ирак. В Европа бежанците са само 70 хиляди.

fallback
Още от България
fallback