fallback

Антон Иванов: Цената на тока трябва да бъде повишена

Вече е крайно време правителството да реши дали е рентабилно да решава социалните проблеми на България чрез енергийния сектор, твърдят Българския енергиен форум.

04.11.2013 | 09:17

„Цената на тока трябва да бъде вдигната, а не да върви надолу, за да може да се поддържа системата за производство и на пренос на енергия в равновесие“ каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air Антон Иванов, член на Управителния съвет на Българския енергиен форум.

Той уточни, че задържането цената на електроенергоята, особено нейното намаляване, подлага НЕК на огромно натоварване.

„В енергетиката разходите трябва да се заплащат, а това става с повишение на цените за крайния потребител.Въпросът е по какъв начин се случват нещата, необходимо е подобни стъпки да бъдат планирани добре, да има ясни прогнози и всички граждани да бъдат наясно, вместо да научават в последния момент“, каза още Иванов.

По думите му вече е крайно време правителството да реши дали е рентабилно да решава социалните проблеми на България чрез енергийния сектор.

„Цената на тока и сега е достатъчно ниска, трудностите са свързани с ниските доходи на голяма част от населението. Това е социален, не енергиен въпрос. Проблемите в енергетиката са липса на ликвидност в структуроопределящи предприятия“, обясни експертът.

Според него само ясна и целенасочена стратегия би могла да промени ситуацията. Засега има само политики, но не и конкретни ангажименти, допълни Иванов.

„Важно е да се разбере и какви функции изпълняват нашите централи – дали АЕЦ „Козлодуй“, например, подпомага Българския енергиен холдинг и неговите дружества, които са в лошо състояние, или се правят инвестиции и се развива сектора. Няма как да се правят и двете неща едновременно“, обясни Иванов.

По думите му 2013 г. е била трудна за енергийния сектор не само у нас, но и в Европа.  „Август и септември имаме стабилно производстево и износ от нивата на миналата година, но за 2014 г. очакваме да няма съществени различия. Няма очакване за бум на консумацията, което да доведе до повишение и на производството. Това значи, че на пролет ще имаме почти минимална консумация, а зимата отново ще имаме свръх консумация“, каза Антон Иванов.

fallback
Още от България
fallback