Когато правителството влага прекалено много пари в консуматорски програми, ще плащат следващите поколения. Това каза заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг, която е на посещение в България във връзка с гражданския диалог за реформите в Европейския съюз (ЕС) и бъдещите законодателни инициативи.
Рединг посочи, че "ако европейските фондове се инвестират там, където трябва, децата ще имат достатъчно доход, а в различните региони ще бъдат създадени достатъчно работни места. Това е истинската демокрация”, посочи Рединг, цитирана от агенция „Фокус”.
По нейни думи един от главните елементи на механизма на граждански надзор е да се каже на правителството, че е необходима ясна система за прозрачно назначаване на кадри. „Вие казвате, че гласът ви не се чува. Но вие много шумно протестирахте срещу едно назначение и гласът ви беше чут. За нас беше голямо облекчение да разберем, че вашият глас се чува”, заяви заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК).
„Корупция, олигархия, липса на справедливост в работата на институциите, отчаяние – това чувам от гражданите, откакто съм пристигнала в България. Демокрацията не може да работи така. Тук не се намесвам във вътрешните работи на България”, заяви Рединг. Тя призова политиците у нас да създадат такава избирателна система, че гласът на народа да се чува още преди да се вземат решенията.
„Една от причините, поради която не сме премахнали механизма за оценка и сътрудничество, е че се използва за упражняване на натиск за независими институции, които да работят”, посочи тя.
Еврокомисарят обеща, че ще предаде в ЕК посланията за проблемите на малките и средни предприятия у нас. Тя посочи, че не е нормално малките фирми да нямат достъп до евросредства.
На въпрос за растящата младежка безработица Рединг отговори, че това е въпрос, който се задава навсякъде. „Не можем да оставим едно поколение да преживее един загубен живот. Малките и средните предприятия са тези, които създават 98% от работните места в Европа. С Европейската инвестиционна банка трябва да се направи така, че малките и средни предприятия да получат тези пари с гаранции”, отговори Вивиан Рединг.
Беше поставен и въпросът какво е намерението на ЕК по българските енергийни проекти. „ЕС не налага на държавите-членки в каква енергийна система да инвестират. Недейте да зависите в 98% от газовите си доставки. Затова ЕС се опитва да изгради мрежи и т.нар. енергиен микс”, заяви зам.-председателят на ЕК. „Решението дали да се строи, или не атомна централа е решение на отделната държава”, посочи Рединг.
"Европейската комисия като европейско правителство има възможност чрез своя председател да помоли министър да подаде оставка или комисар да подаде оставка, но не може да поиска от цялото правителство да подаде оставка. Това трябва да се разбере от българите", каза Вивиан Рединг. „Пожелавам ви успех в изграждането на правителство, в което имате доверие“, заяви Рединг.
Репортаж по темата вижте от видео файла.