fallback

Днес се навършва един месец от началото на протестите в България

Възможно е недоволството обаче да не остане спокойно, както досега.

14.07.2013 | 11:02

България, най-бедната страната в ЕС, е изправена пред несигурно лято след месец на граждански антиправителствени протести, насочени срещу новия кабинет на независимия икономист Пламен Орешарски, пише испанската агенция ЕФЕ, цитирана от Dnes.bg.

Днес се навършва точно един месец от началото на тази нова вълна на социално недоволство, чийто детонатор бе бързото назначаване, без предварителен парламентарен дебат, на медийния магнат Делян Пеевси за шеф на ДАНС.

Оттогава всеки ден има протести, някои от тях масови с участието на десетки хиляди души, други по-малки - с неколкостотин демонстранти. Във всички случаи българските анализатори са единодушни, че след 30 дни на демонстрации има опасност те да изгубят мирния си характер и във всеки момент да се стигне до сблъсъци.

Неотдавнашно изследване на „Галъп интернешънъл“ сочи, че 41% от българите искат премира Пламен Орешарски да подаде оставка. В парламента той може да разчита само на относително мнозинство - на социалистите и депутатите от партията на турското малцинство.

И докато 19%от анкетираните не вземат страна, близо 40% подкрепят правителството, сформирано след изборите на 12 май, на които най-много гласове получи консервативната партия ГЕРБ, която сега бойкотира работата на парламента.

Лидерът на ГЕРБ, бившият премиер Бойко Борисов, подаде оставка с целия си кабинет през февруари след седмици на социални протести срещу високите цени на тока.

За да може да функционира, българският парламент сега зависи от това един представител на екстремистката партия "Атака", четвъртата политическа сила, ще остане в залата, за да гарантира присъствието на най-малко 121 от общо 240-те депутати, отбелязва испанската агенция.

На фона на тази ситуация демонстрантите, които се организират чрез социалните мрежи, се събират всяка вечер на неколкостотин метра от парламента.

Протестното движение, което се породи от това недоволство, е ново и непознато досега в България, страна, която преживя различни периоди на трусове от падането на комунизма преди 23 години.

"Този протест е политически, а не икономически. Няма искания за по-високи заплати или за по-ниски цени, както бе през февруари", посочва пред ЕФЕ Тихомир Безлов, директор на Центъра за изследване на демокрацията в София. Според Безлов характеристиките на протестите в България са сходни с неотдавнашните протести в Турция и Бразилия.

Западен дипломат в София резюмира ситуацията така: "Сегашното правителство дойде на власт с нулево доверие".

Междувременно въпреки спокойната обстановка при протестите, някои демонстранти вече започнаха да губят търпение. Освен това министерството на вътрешните работи твърди, че се увеличават предупрежденията, които то получава, за евентуални провокации.

fallback
Още от България
fallback