Протестът срещу правителството се пренесе при европейските социалисти

Премиерът се оплака, че на неговия кабинет се паднали най-тежките първи 100 дни.

22.06.2013 | 15:53
Протестът срещу правителството се пренесе при европейските социалисти
Протестът срещу правителството се пренесе при европейските социалисти

Граждани се събраха на протест пред Националния дворец на културата (НДК) в София, където в момента се провежда заседанието на Съвета на Партията на европейските социалисти (ПЕС).

Със скандирания "Оставка", "Червени боклуци" и "Мафия", както и плакати, гражданите посрещнаха участниците в заседанието, съобщи Dnes.bg.

Стигна се и до конфликт между две групи протестиращи – по-малобройната от тях изрази подкрепата си за правителството на Пламен Орешарски и беше освиркана от другата, която излезе с лозунги "Орешарски, започни да работиш" и "За просперираща България". Противниците на кабинета освен това обвиниха привържениците на премиера в провокация.

За да предотврати сблъсък се намеси полицията, с помощта на която по-малката група беше изведена от протеста. Демонстрацията пред НДК продължава и в момента.

Протестиращи блокираха за кратко и прохода Шипка с искане за оставката на правителството.

Междувременно председателят на Партията на европейските социалисти – Жени Зита Гурмай призова протестиращите срещу кабинета „Орешарски” да проявят малко търпение. “Проявете малко търпение. Току-що се одобри програмата на правителството. Сигурна съм, че премиерът е готов да ви чуе. Искате да смените правителството, но е по-добре да проявите малко търпение преди това”, коментира тя, цитирана от агенция Фокус.

В обръщението си към участниците в Съвета на ПЕС лидерът на партията Сергей Станишев посочи, че правителството ще трябва ежедневно да доказва, че работи и изпълнява обещанията си.

„Казахме, че ще работим съвместно, в диалог с всички, за възстановяване на индустрията в България. Няма да сведем глава пред тези, които унищожиха бизнеса и доведоха хората до такова отчаяние, че да се самозапалят”, каза Сергей Станишев, като допълни, че се нуждае от подкрепата на европейските социалисти и на евроинституциите в този момент.

Гражданското общество излезе не само заради цените на тока, но заради усещането, че държавата трябва да им се възвърне, да отстоява обществения интерес. Тази цел не е постигната, защото не е лесно да се отървем от вредните практики, да се освободят обществото и институциите от скритите влияния”, подчерта още той. „Каузата, за която се борихме почти 4 години, беше да възстановим откритата демокрация, да върнем социалната справедливост, да извършим реформи за икономическо развитие, да преодолеем много от трудностите в 23-годишния преход”, заключи лидерът на “червените”.

Преди това премиерът Пламен Орешарски коментира, че на неговото правителство са се паднали най-тежките първи 100 дни в сравнение с предишните правителства. „То беше избрано много трудно и още от първите дни му се иска оставка. Иска се и сега. Въпреки това ние се фокусирахме още в деня на избирането на правителството върху няколко важни неотложни групи мерки”, заяви премиерът.

“Надяваме се за първите 100 дни някои от тези мерки да бъдат изпълнени, а по други да постигнем съществен прогрес, така че ходът на целия процес от мерки да бъде допълван с оглед на изключително сложната икономическа, социална и политическа обстановка в нашата държавата”, допълни той.

В тази връзка председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода посъветва Орешарски правителството му да докаже, че е различно.