fallback

Пеевски напуска ДАНС (видео)

Конституционният съд ще реши дали да остане депутат.

19.06.2013 | 12:20

ДПС и "Коалиция за България" ще се обърнат към Конституционния съд, който да определи статута на Делян Пеевски и дали може да се върне на депутатската банка след като решението за назначаването му на поста председател на Държавната агенция "Национална сигурност". До произнасянето на съда Пеевски няма да се възползва от правомощията си на депутат - няма да влиза в пленарната зала и няма да получава възнаграждение, съобщи Investor.bg.

Това обясни лидерът на ДПС Лютви Местан от парламентарната трибуна. Няколко минути след 9 часа започнаха дебатите за отстраняването на Делян Пеевски от поста председател на Държавната агенция „Национална сигурност“.Решението на Народното събрание е показателно, че депутатите се вслушват в гласа на народа, отбеляза от своя страна Сергей Станишев. Вчера той, заедно с Лютви Местан внесоха предложението за отмяната на решението за назначението на Делян Пеевски начело на агенциятата за сигурност. Този законопроект беше приет с гласовете на 128 депутати. Нито един не се обяви против, нямаше и въздържали се.

В своето изказване преди гласуването Станишев не пропусна да отчете авторитарното управление на кабинета "Борисов" - "управление, което източваше държавата, доведе икономиката до срив и постави малкия и средния бизнес на колене". Според Станишев сега трябват решителни и последователни действия, които да изчистят това.Лидерът на БСП обясни, че именно това е наложило, наред със социалните мерки, да бъдат търсени промени в сектора на сигурността - за да има контрол и да не се използват службите за икономически и политическите интереси "за нуждите на една клика".

Станишев се извини на парламентарната група и на членовете и гласувалите за БСП, защото подкрепата за кандидатурата е била с голяма вътрешна съпротива. Искането за подкрепата обаче е била направена заради подкрепата към кабинета "Орешарски" и с най-чисти и ясни мотиви - в стремеж да се постигнат истински резултати. Да работим, съобразявайки се с публичните настроения и съобщавайки за конфликти на интересиКазусът „Пеевски“ изправя всеки български политик да съобразява своите решения не само с начина, по който той вижда политическите реалности, но и да си даде сметка и за публичните настроения. Това е една от поуките по този казус, изтъкнат още Местан в своето обръщение пред народните избраници.

Лидерът на ДПС допълни, че изборът на Пеевски е бил грешка, но не и самата процедура - изборът на председател на ДАНС трябва да бъде правен именно от Народното събрание, защото това е един от най-публичните органи в страната.  Той коментира още, че следващата номиниция трябва да бъде извършена публично и с дебати. Местан заяви още, че случаят постави нови критерии пред всички партии и те не могат да се прилагат избирателно. Всички политици ясно трябва да заявяват конфликтите на интереси, които се появяват в работата им. „Така ще бъде, защото са прави протестиращите, да ни налагат нови стандарти за хигиена“, назидателно обяви той от парламентарната трибуна.

Тези стандарти трябва да важат за всички политици, включително и за първите държавни мъже на България.Местан се обърна и към президента с въпрос дали съгласува своите назначения с някого, при положение, че призовава именно за това. „Именно на това учи казусът „Пеевски“, заяви още той.

Станишев заяви, че ще постави изискването пред финансовия министър да изиска информация за офшорни сметки на всички български граждани. Това е отговорът на БСП относно появили се информации, че президентът Росен Плевнелиев е източил фирма Lindner и е укрил 1 млн. долара в офшорни сметки. Информацията се появи в някои медии във вторник.

От прессекретариата на Президентството категорично отрекоха тази информация. Янаки Стоилов от БСП доразви още тезата за офшорните фирми и поиска и медиите, които са собственост на офшорни компании да бъдат обявени, защото те определят публичния дневен ред.

fallback
Още от България
fallback