Основният проблем, от който произтичат и всички останали, е, че държавата не е изградила национална стратегия за развитие, според която да се усвояват европейските пари, каза консултантът по европроекти Атанас Кирчев в ефира на България Он Ер.
"Нямаме обособени секторни, тематични политики, липсата им означава, че парите се усвояват без да се следи за ефекта и не се влагат в проекти в дългосрочен план." - коментира експертът.
Той твърди, че България не е готова за следващия програмен период.
"Общо 3 млрд. евро са усвоени от общо 8 млрд. евро до месец април, според официални данни. Ако се включат и тези от селскостопанството се получават 4,8 млрд. евро." - каза Кирчев.
"За последните три години средното усвояване на средствата е по 12% годишно. С тези темпове няма да успеем да ги усвоим до 2015г., а другата година ще има застъпване на на старите и новите програми." - коментира консултантът.
"Страната не е готова за следващия програмен период (2014-2020). Програмите на едро(няколко договора с големи фирми), които са основно за инфраструктурата - „Транспорт“, „Околна среда“ и части от „Регионално развитие“, успяват да усвоят адекватно средствата, защото са необходими няколко големи проекта."
Програмите на дребно (много договори с малки фирми), като „Конкурентоспособност“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Развитие на селските райони“, не са ефективни, защото не е изработена дългосрочна стратегия, смята експертът.
За този програмен период ефективно усвоените средства от ЕС ще са около 50%, прогнозира Кирчев.
"Няма да усвоим една част, а около 10% или 20% ще бъдат рискови до последния момент." - допълни той.