НС прие строги забрани срещу шума, вдигна и глобите, но доколко може да се упражнява контрол? Такъв проблем поставят потребители в платформата Helpbook.info.
Със завишени нива на шум се сблъскват жителите на Кърджали. Джамията, която се намира в центъра на града, озвучава по пет пъти на ден околията, а по време на религиозните празници още от 6 часа сутринта. Звукът става нетърпим, а сънят - невъзможен. "Разстоянието от блока, в който живея, до джамията е близо 800 м", пише в сигнала.
Друг потребител също се оплаква от висок шум: "Бих искала да подам сигнал за изключително висок шум от излитащи и кацащи самолети, който многократно надвишава всякакви норми. Шумът е постоянен и ежедневен, като през летния сезон положението се влошава поради чартърни полети по всяко време през нощта. Конкретният сигнал е за самолет, прелетял около 2:15 на 26.06. над град София, чийто височина на шума предизвика задействане на всички аларми на паркиралите автомобили в квартал "Сухата река".
Цялото ни семейство, както и всички съседи, живеем в постоянен стрес, предизвикан от внезапния и силен авиационен шум. Не е нормално да се будим средно около 5 пъти всяка нощ от сън от шума, а когато заспим, да сънуваме самолетни катастрофи. Този шум е изключително вреден за здравето, като повишава рисковете от инсулт, инфаркт и сърдечно-съдови заболявания.
Бих искала да попитам какви мерки се предприемат или планирате да предприемете за ограничаването на този шум? Моля, заповядайте в квартал "Сухата река", когато Ви е удобно, за замерване на нивата на авиационен шум в района", завършва сигналът, адресиран и до МОСВ.
В платформата на Investor Media Group да се подаде сигнал към отговорните институции е лесно и бързо. Ако видите нередност или нарушение чрез HelpBook може да привлечете внимание към проблема и да сигнализирате институциите.
Снимка: Главно мюфтийство