България се нарежда на 24-то място сред страните в Европейския съюз в панела "Цифрови обществени услуги" в доклада на Европейската комисия за индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI).
Страната ни се представя много добре в предлагането на цифрови обществени услуги на предприятията. Тя е подобрила резултатите си от предходната година и показателят ѝ вече достига 96 от 100, при средна стойност за ЕС от 85.
Броят на потребителите на електронното управление също се е увеличил в сравнение с предходната година, като 61 % от потребителите на интернет подават формуляри онлайн, почти колкото средната стойност за ЕС от 64%.
При услугите на електронното здравеопазване България заема 23-то място в ЕС, като 10 % от българите са използвали услуги в областта на здравеопазването, предоставяни онлайн. Услугата на електронна медицинска рецепта се използва от 7 % от общопрактикуващите лекари, а 20 % от тях обменят медицински данни.
Докладът показва, че страната ни е постигнала значителен напредък в изпълнението на своята стратегия за развитие на електронното управление и е започнала разработването на архитектурна рамка, която е основно изискване за прилагане на политиката за електронно правителство.
Критики България среща заради забавения процес по въвеждането на нови документи за самоличност с електронна идентификация и електронен подпис. В този контекст се споменава и Националната здравна стратегия 2014 - 2020г, която включва въвеждането на интегрирана информационна система чрез развитието на електронно и мобилно здравеопазване.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК