Тежък срив регистрираха световните финансови пазари

Спадът на пазарите е основно заради това, че забавеният ръст на световната икономика от второто тримесечие не се измества от ускорение през третото с прогнозираните темпове.

05.08.2011 | 19:18 Редактор:
Тежък срив регистрираха световните финансови пазари
Тежък срив регистрираха световните финансови пазари

Американският индекс Dow Jones се понижи преди ден с 512,46 пункта или 4,31%, достигайки 11 383,98 пункта. Това е най- сериозният спад от декември 2008 г., отбелязва руското електронно издание Ведомости. Индексът S&P 500  се понижи с 60,21 пункта или 4,78%  до ниво от 1200,13. Нивото е най-ниското от ноември 2010 г., когато Федералната резервна система на САЩ започна втория тур по количествено облекчаване, отбелязва изданието. Измерителят Nasdaq загуби 136,68 пункта до ниво от 2556,39, при спад от 5,08%.
Понижение в търговията през деня отбеляза и японският Nikkei, който падна с 3,7%. Корейският Kospi  загуби 3,6% от стойността си. Положението на европейските борси не е толкова трагично, отбелязват анализаторите на Ведомости. Британският FTSE 100 рухна с 3,4%, което се дължи на срива на цените на акциите на петрола, минното дело и банковите дружества.
“Спадът на пазарите е преди всичко заради увеличаващите се доказателства, че забавеният ръст на световната икономика от второто тримесечие не се измества от ускорение през третото с прогнозираните темпове – отбелязват анализаторите от Barclays Capital.- Инвеститорите са загрижени преди всичко за темпа на ръст на САЩ.”
Притеснение през последните дни провокираха и действията на някои банки в защита на националните валути. През последните дни Централните банки на Швейцария и Япония предприеха действия в посока на предотвратяване на засилване на валутите си, които силно се повишиха, заради инвеститорския интерес на безопасни инструменти на фона на дълговата криза в САЩ и еврозоната. Японската централна банка се намеси на валутния пазар, а Националната банка на Швейцария понижи процентната си ставка до нула и обеща силно да увеличи ликвидността на родната финансова система. Европейската централна банка разочарова преди ден участниците на пазара като не направи заявка за възможно изкупуване испанските и италианските държавни облигации, чиято доходност уверено премина 6 %.
Властите в САЩ и Европа също не демонстрират готовност за вземане на сериозно решение на дълговите проблеми.