Историите ON AIR

Неделя от 18:00 часа
още

Историите ON AIR: Панчарево – гребането затруднено

Боклуци и водорасли пречат на развитието на гребния спорт

30.05.2019 | 20:44 Редактор:
Историите ON AIR: Панчарево – гребането затруднено
Историите ON AIR: Панчарево – гребането затруднено

Завиряването на Панчаревското езеро е станало през 1954 година. Няколко години по-късно водите на язовира започват да се използват за водни спортове. То се превръща в място за тренировки на най-големите спортни клубове по кану-каяк в страната. Дълго време е и сред най-любимите места за отдих на софиянци. 

През последните години обаче е потънало в боклуци, а наносите по дъното и водораслите пречат на развитието на гребния спорт. 

"Тук е имало състезания, включително домакинство на европейски и световни първенства. А в момента от един проект е останало едно голямо нищо. Колегите от академичното гребане не могат изобщо вече да провеждат състезания. Ние от кану-каяка - също. Затова всъщност всичко се измести в Пловдив", разказва Пламена Петрова, която е треньор към спортен клуб "Левски". 

Панчаревското езеро е публична държавна собственост. То е сред комплексните и значими язовири в държавата. Включено е в активите на "Напоителни системи", но само със стената и изпускателните кранове, които се стопанисват от дружеството. 

"Преди години по източномагистралния канал са подавани води за напояване на цялото източно Софийско поле и Елин Пелин. Сега, за съжаление, около София се строят логистични бази, жилищни комплекси, а земеделие няма и затова вода за напояване от Панчаревското езеро не се подава", казва Веселка Нинова - управителят на "Напоителни системи" – клон София. 

Част от бреговата ивица на язовира се управлява от Министерството на земеделието, защото попада в територии на НАТУРА. Бреговете, които са в урбанизираната зона пък се управляват от Столичната община, в частност от районната администрация на Панчарево. Качеството на водата пък се наблюдава от Министерството на околната среда, а за количеството вода в езерото отговаря "Басейнова дирекция" - Плевен. 

"Оказа се, че поради това, че отговорностите на езерото са разпределени между много институции, всъщност безотговорността е обща", казва Галина Бел, председател на Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне. 
 
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК