Увеличението на цената на тока с 10% ще донесе допълнително приходи в размер на 200 милиона лева, които са крайно недостатъчни за да покрият дефицита в енергийната системата. Тази позиция изрази заместник-председател на българската браншова камара на енергетиците Валентин Колев в ефира на България он ер.Според него подтиснатата цена на тока субсидира големите потребители.
"Само ще спомена, че 16 тераватчаса е електрическата енергия, необходима за нуждите на регулирания пазар. При 130 лева, на която продава общественият доставчик до крайните снабдители - това са допълнително приходи около 200 млн. лева." - обясни Колев.
Приходите в енергийната система недостигът, категоричен е Колев. Според него това се дължи на увеличените разходи, които основно са поети от електроразпределителните дружества.
"Тези разходи са от американските централи, т.е. от договорите за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия и от новопоявилите се и новопостроените централи от възобновяеми източници."- коментира Колев.
Особеността на електрическата енергия като стока е, че в момента на производството й трябва да се консумира и няма как да се складира, изтъкна Колев.
"Създаването на енергийния борд е една важна стъпка и аз мисля, че този борд трябва да реши две основни задачи. Една от задачите е да възвърне доверието на българския потребител към темата електроенергетика. Това е много важно. Достатъчно много допринесоха за нарушаването на това доверие.Другата важна задача е в следствие на тази, а именно отместване на вниманието от темата Енергетика." - отбеляза Колев.
Пълният коментар в следващия видео материал: