"Цар Фердинанд е взимал пари ,и от германците и от руснаците. Става дума за колосални думи, милиони златни немски марки и златни френски франкове. Три милиона златни фрака дадени от Русия са получени като личен заем от император Николай Втори, но този заем никога не е върнат, заради падането на Руската империя през 1917“- заяви академик Георги Марков в предаването "Операция: История“ по Bulgaria ON AIR. "Германия му е осигурила и пожизнена пенсия.“
Академикът посочи като пример за значението на парите при някой исторически събития ,финансирането на Ленин и Болшевишката революция от страна на Германия. Според Георги Марков Ленин е получил по днешна равностойност 200 милиона евро за да събори руското Временното правителство на Керенски и да сключи сепаративен мир с Централните сили,в които влиза и България.
В тогавашното ни Народно събрание лично премиерът Васил Радославов приветства вестта за червения преврат в Русия, защото той е означавал излизане на руснаците от Първата световна война.
Георги Марков посочи, че днес България се нуждае от национално помирение, че от ляво и от дясно са дадени свидни жертви, които изискват уважение .Според него „шести септември, Денят на Съединението, е подходяща дата да отбелязваме националното си помирение. В българската гражданска война победители няма, има само победени“.
В рубриката Исторически процес проф. Веселин Янчев и историкът Красимир Богданов обсъждаха личността на първия български княз Александър Батенберг. Те отговориха на хипотетичния въпрос на водещия Росен Петров, дали Батенберг не би управлявал България по-успешно от Фердинанд.
Режисьорът Светослав Овчаров разказа за филмът си „Врагове“ посветен на Балканската война и направен по действителен случай, когато българите отбраняващи Галиполи през 1913 година се опитват да потопят турския броненосец с "жива торпила"- малка лодка носеща торпедо.