В постмодерната епоха, в която живеем, би трябвало да няма метатекст. Това заяви в предаването "Операция История" историкът и изследовател доц. Веселина Вачкова.
"Нещо, в което всички вярват безусловно, и ориентират всичко, което казват и което мислят, спрямо този метатекст - дали ще е марксизъм, дали ще е Библията, дали ще е еволюционизъм, дарвинизъм и т.н. Светът в момента, особено Западният свят, е постмодерен и би трябвало да е по-широко скроен по отношение на онова, което започва все повече да се представя на широката публика. А именно едни археологически открития, които няма как да влязат в определената досега известна схема на историята", каза още историкът.
По думите ѝ модерното летоброене ни ограничава много.
"В модерния свят изпаднахме в див ужас от това, че стана 2000-та година, после взе, че стана 2012 г., после стана и 2020 г. Едни кръгли години, които ни плашат, защото кръгозорът ни е изключително съкратен", посочи Вачкова пред Bulgaria ON AIR.
Тя отправи и тематично пожелание за настъпващата година.
"Съвсем скоро ще празнуваме нещо, което сигурно е супер важно - завъртането на Земята около Слънцето. Нека много по-често да си представяме нещата антропоцентрично - през човека. Кое е най-важното за човека, кое определя неговото субективно време, какво оценностява неговото пребиваване тук на Земята. И с това завъртане на Земята около Слънцето - успявал ли е всеки един от тия 365 да стане и да каже - "Прекрасен мой ден, свят, аз идвам при теб!", подчерта доц. Вачкова.
Целия разговор гледайте във видеото по-горе и втората част тук: