Туризмът в България през годините на социализма е представлявал три пъти по-голям дял от брутния вътрешен продукт на страната, отколкото е сега. Това коментира авторът доц. Йордан Йорданов в предаването "Операция История".
И уточни: "Нашата статистика към днешна дата казва, че 2024 година е била много успешна за българския туризъм. Относителният дял на туризма в БВП на България е 5-6%. Мъчат се да го изкарат 6,5%. Много се радваме на 12-13 млрд. лева, че сме спечелили през тази година. При соца приносът на туризма като индустрия в БВ беше до 15% или 2-3 пъти по-високо присъствие в БВП."
Специалистът припомни, че през онези години балнеосанаториумите са привличали много туристи.
"Шуробаджанащината при соца издигаше политически, вкарваше в Държавна сигурност, шуробаджанащината и далаверата, наречена още тогава, правеше хората овластени, политически ангажирани, качваше ги в йерархията. И аз мислех, че това е проблем на времето. В последните 35 години, в които живеем, разбрах, че това си е просто част от Гочоолу и Чочоолу, които пък са част от други времена, още по-рано от соца", посочи още доц. Йорданов пред Bulgaria ON AIR.
На въпрос на Росен Петров кой е урокът, който трябва да вземем от онова време, той бе категоричен: "Думата е кадърност, тя касае всички индустриални сфери".
Целия разговор гледайте във видеото.