Обявяването на независимостта на България през 1908 година е подценявано събитие. Подценяван е и празникът, който отбелязваме на 22 септември. Около тази позиция се обединиха Ивайло Шопски от "Бащино огнище" и директорът на историческия музей в Благоевград Кирил Алексиев в предаването "Операция История".
"Честит празник, макар и дълги години подценяван, пускан с недомлъвки, но голям празник за България. Подценяван, може би, защото не е имало някое епично кръвопролитие, не сме станали жертва на коварен заговор от страна на враговете. Но е факт, че Денят на независимостта оставаше в сянка дълги години. Напред се лансираха други празници", посочи Шопски.
"Денят на независимостта е важен, защото дори и само формално България придобива по-голяма тежест в международните среди с този акт, който предприема - да обяви своята независимост от Османската империя. От гледна точка на нашето житие и битие ние подценяваме това нещо, но имайте предвид, че според Берлинския договор България e трибутарно княжество", каза Алексиев пред Bulgaria On AIR.
За празника Шопски пожела на българите "един Малинов или един Ляпчев, който да ни поведе наистина и да ни обедини".
А Алексиев добави, че е важно да сe осъзнава тежестта на всички тези празници, "а не да влизат в глупави противоречия за това кой празник е по-голям или по-велик. Всички те са едни етапи от съзряването и създаването на една модерна и силна държава. И най-сетне трябва да я имаме тази държава, без да се дърлят помежду си политиците".
Гледайте целия разговор във видеото.