Историята на спорът дали траките са писмен или безписмен народ е интересна. Когато България е в 70-те години, започна да налага една своя културна международна политика, в която тракийските съкровища и траките започнаха да играят основна роля. Тракологията беше млада наука, която се очакваше да развие знанията за траките в световната наука и световните ни знания за културата на древните народи. Тогава се появи тази теза, че траките са безписмен народ, че това, което те предават, е мистерия, но ето, че тракийските съкровища ще ни разкажат за културата на траките. Това каза археологът проф. Диана Гергова в предаването "Операция история" и рубриката "Тяхната история".
Тя заяви, че за траките се знае, че са имали писани закони от Залмоксис, антични автори казват, че в светилището на Дионис е имало таблички с орфееви слова. Тези сведения водят до заключението, че траките са били писмен народ.
"Както българите са създатели на славянската азбука, използвана от толкова много народи, имаме подобен казус: един по-малък народ, който не се е развил така че да остави голяма литература, вече е нарочен, че е безписмен. В нашите научни кръгове се откриват нови доказателства за това, че траките са писали и все повече нови и нови четения на тези надписи ни приближават до това да разберем каква е била културата на траките, за какво те пишат и в какво вярват", обясни проф. Гергова пред Bulgaria ON AIR.
Целия разговор гледайте във видеото.
преди 3 месеца
преди 4 месеца