fallback

Проф. Киров: Попълването на квотата на КС закъсня, остават съмнения

Според бившия конституционен съдия президентът Радев няма да попречи на клетвата на Атанасова и Белазелков

20.01.2024 | 20:35 Автор: Вяра Димова

Моментът за попълване на квотата в Конституционния съд все някога трябваше да дойде, но дойде с много голямо закъснение. КС повече от две години работеше в състав с повече от 10 съдии, макар че Конституцията изрично постановява, че трябва да са 12. Витаят едни съмнения, че са свързани с предстоящо конституционно дело за атакуване на промените от опозицията и от президента. Това каза бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров в предаването "Опорни хора".

Той напомни и критериите, на които трябва да отговарят конституционните съдии - да са юристи, да имат минимум 15 години юридически стаж и да се отличават с високи морални и професионални качества. Проф. Киров коментира и гласуваните конституционни промени.

"Сблъскват се интереси. В практиката на Конституционния съд има и едното решение, и другото решение. Например конституционният съдия Янаки Стоилов не участва в разглеждането на едно дело, което беше свързано с фигурата на главния прокурор. Преди да бъде назначен за конституционен съдия, той беше служебен министър на правосъдието. В минали години по разглеждането на конкретни казуси е имало и обратното - един народен представител, гласувал един закон, впоследствие избран за конституционен съдия да участва в разглеждането на това дело", обясни гостът в ефира на Bulgaria ON AIR.

Няма изрична забрана за неучастие, защото може да се стигне до сериозен казус, подчерта бившият конституционен съдия и припомни, че пред дни целият състав на Окръжния съд в Стара Загора съдиите си направиха отвод по известно дело.

Проф. Киров уточни, че не е имал критики към решения на Борислав Белазелков: "Чувал съм добри неща за него като магистрат. Имам забележки към онова, което той направи като изявление във връзка с кандидатурата му за конституционен съдия. Не може да искате да участвате в едно състезание, макар и с предизвестен резултат, и да заявите, че Конституционният съд е политически орган, но ето сега, когато навлизат магистрати, той ще става все повече съд, т.е. ще бъде политически неутрален. Това е пресилено изказване".

По думите му основната функция на Конституционния съд е да защитава върховенството на Конституцията в правната система и да защитава основните права и свободи на гражданите.

"Има решение на Конституционния съд от миналата седмица, с което се дава предимство на принципа на ротацията, защото със закъснението, с което се назначават сега конституционните съдии, след 5-10 години принципът на ротацията изобщо няма да действа. Принципът е, че на всеки три години се сменя по 1/3 от състава на съда, т.е. четири съдии", уточни гостът.

Според проф. Киров президентът няма да стопира клетвата на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков.

"Това, което направи президентът Плевнелиев, беше изключително грозно. Това няма да се повтори. Може да бъде атакувано решението в частта за този 9-годишен мандат", прогнозира бившият конституционен съдия.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Опорни хора
fallback