Фирми от Топ 100 на българския бизнес са ставали жертва на интернет измами. Те са ощетени със стотици хиляди левове, обясни Явор Колев от ГДБОП. От МВР уточняват, че 32% от икономическите престъпления у нас вече се извършват по интернет.
"Борбата с киберспособността е работа не само на правоохранителните органи и на доставчиците на услуги, а на цялото обществото, защото всички сме участници в този виртуален живот", предупреди Явор Колев.
Второто място за най-чести престъпления в интернет след измамите на фирми, заема сексуалното изнудване.
Магистрати и полицаи нееднократно са ставали жертва на кибербандити, които ги изнудвали с голи снимки. Подобно изнудване обикновено се случва в социалните мрежи.
Подлъганите служители изпращали свои интимни снимки и голи видеа, след което киберпрестъпниците ги изнудвали.
Колев даде по-подробни обяснения за самата схема на изнудване пред БНР преди няколко месеца: "Хора, притежаващи профили в интернет, получават покани за приятелство от приятни млади дами, чужденки обикновено, и започва във Facebook един разговор, в който тя споделя, че е сама, че е самотнa, че в момента е в леглото гола и очаква "да се видим по камера". Разбира се, тя започва да иска от отсрещната страна извършване на определени сексуални действия. Всичко това се записва и се създава един клип, който впоследствие се показва в социалната мрежа на жертвата и се иска от него сума от 3 до 5 000 евро".
Спецполицаят призовава хората към внимание - да не приемат покани за приятелство в социалните мрежи от профили, за които е предсказуемо, че са фалшиви. Те могат да бъдат разпознати по това, че имат само една или няколко провокативни снимки и малко приятели. Друг белег е, когато отсрещната страна се изразява на развален български, защото ползва интернет преводач.
Още по темата четете в dnes.bg.