От началото на октомври в световен мащаб е отчетен ръст от 150% на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване, според доклади на водещи компании в областта на киберсигурността. Информацията бе предоставена от Обретен Обретенов, експерт по информационна сигурност в международна компания със седалище във Варна.
"Много от тези сайтове имитират реалните с почти 100% дублаж на съдържание, но има и леки подсказки - дребни детайли, които биха убегнали на някого, който просто иска да си купи нещо на оферта", пояснява той.
Да бъдем по-наблюдателни и да търсим издаващите ги следи, като например сгрешено изписване на името на сайта в регистрирания домейн, съветва специалистът. Правописната грешка обаче може да остане незабелязана.
Целта: извличат информацията от банковата карта, проверяват наличността в нея и изтеглят каквото могат, разказва експертът.
"Ниските цени или награди са най-честите примамки", предупреждава Обретенов.
"Един от най-сигурните инструменти за безопасни онлайн плащания са виртуалните карти, в които има лимит на сумата и не се предоставя достъп до цялата разплащателна сметка", посочва още специалистът пред БНР.
Финтех компаниите предлагат застраховки и условия за връщане на част от загубените средства при рискови покупки, но на първо място е добре да следим активността по картата, за да хванем съмнителни транзакции навреме, отбелязва експертът.
Как се справяте с поскъпването на живота?
Снимка: Freepik