Над 100 турски граждани са се възползвали от разбитата корупционна схема за получаване на визи в Разград. Има подозрения, че посредник е била служителка в консулството ни в Истанбул. А арестуваният полицейски началник взимал по 200-300 евро на човек, който получавал визата за дългосрочно пребиваване у нас.
В момент на получаване на подкуп и в кабинета си е бил задържан единият от участниците в престъпната схема - дългогодишният началник на "Миграция" към разградската полиция - Павел Маринов.
"Те нещата тръгнаха много тривиално, защото службата "Миграция" се намира в една сграда със службата на ДАНС и на един от служителите на ДАНС му е направило впечатление, че Маринов се придвижва с изключително скъп велосипед. Оттам насетне е попаднал в полезрението им", сподели окръжният прокурор на Разград - Тихомир Тодоров.
Според разследващите Маринов бил част от групата от около година и съдействал за издаването на визи за дългосрочно пребиваване в България на над 100 турски граждани.
"Само финансови са облагите. Съобразно силата на болката е и лечението, имало е суми от порядъка на 2–3 000 евро, тогава когато е имало много желаещи. Може би е воден от принципа на Спортния тотализатор с малки суми, но редовно от порядъка на 200-300 евро за всеки един от тях", допълни Тодоров.
Освен началника на Отдел "Миграция", са задържани и още шестима души. Сред тях преводачи, застрахователи и адвокати. Предполага се, че ключовата роля в престъпната схема е имала жена, служител на консулството ни в Истанбул.
"Най-вероятно жената, т.нар. посредничка, която набира турски граждани, за да се сдобие с т. нар. "визи категория D", най-вероятно ще се окаже, че е служител на българското консулство в Истанбул", поясни още окръжният прокурор на Разград.
Предстои окръжната прокуратура в Разград да поиска постоянното задържане на Маринов и на още двама от задържаните.
Вижте повече в репортажа.
Одобрявате ли отнемането на автомобилите на хванатите пияни и дрогирани шофьори?
Снимка: БГНЕС