fallback

Разследващите с фрапиращи данни за замесените в криптобанката "Нексо", с оборот над $94 млрд.

Фирмата с позиция: Някои регулатори първо действат, а после питат. В корумпираните държави, това граничи с рекет

12.01.2023 | 18:39 Автор: Елеонора Танева

Има задържани при мащабната акция срещу българската криптобанка "Нексо". Претърсени са 15 адреса.

Според разследващите, българската компания действа като организирана престъпна група, която се занимава с пране на пари, незаконна банкова дейност и данъчни и компютърни измами. 

"Тази криптобанка е създала и поддържа международна платформа за обмен и предоставяне на заеми на криптовалута", заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева. 

Собствениците на криптоплатформата са български граждани. Организацията и цялата дейност е от офиси в София, твърдят разследващите. 

"За последните 5 години като оборот през платформата са преминали над 94 млрд. долара. Установено е, че клиент на платформата, който е трансферирал криптовалути, е лице, което официално е обявено, че финансира терористични актове", уточни Милева.

Все още не е ясно дали парите са отивали към някоя от основните терористични организации, или чрез преводи са захранвани сметките на отделни лица. Ясно е обаче, че сред замесените в собствеността на "Нексо" са бившият депутат от "Реформаторския блок" Антони Тренчев и съдружникът му Коста Кънчев. Днес никой не отговаряше на личните им телефони. 

Според източници на Bulgaria ON AIR като свидетел е привлечен и Сокол Янков. Той е собственик на една от големите частни компании за кредити у нас, а според различни публични източници името му се свързва и с "Нексо". През 2019 г. обаче той напуснал дружеството. На разпит беше повикан и синът на бившия вицепремиер Лидия Шулева - Георги Шулев. Той обаче също е напуснал официално дружествата преди 4 години.

В Twitter от "Нексо" излязоха с позиция, в която твърдят, че прането на пари е невъзможно: "През годините се отказахме от много бизнеси, защото "Нексо" никога не прави компромиси по отношение на строгите ни политики за познаване на клиента и срещу прането на пари. Но винаги сме знаели, че така се изгражда устойчив бизнес. За съжаление, с последните регулаторни репресии срещу крипто системата, някои регулатори възприеха подхода – първо действай, а после питай. В корумпираните държави, това граничи с рекет, но и това ще отмине". 

Все още проверяват различните парични преводи и техните получатели.

"Установили сме над 3 млн. трансакции от и към криптоборсата "Нексо". Някой от тях са с изключително рискови играчи", посочи директорът на отдел "Киберпрестъпления" в НСлС - Светослав Василев.

36% е годишната лихва, която са предлагали от "Нексо". Подозренията са, че собствениците на дружеството са присвоили милиарди, именно от депозитите на хиляди в целия свят.

Схемата е действала в няколко държави, днешните претъсвания са част от разследване срещу Руската федерация.

Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев.

fallback
Още от Криминално
fallback