Загубата на памет не е непременно болестта на Алцхаймер

Заболяването се развива в напреднала възраст и засяга предимно хора над 65-годишна възраст

21.07.2016 | 19:18 Редактор:
Загубата на памет не е непременно болестта на Алцхаймер
Загубата на памет не е непременно болестта на Алцхаймер

Загубата на памет и когнитивният упадък правилно се свързват с болестта на Алцхаймер. Болестта на Алцхаймер е прогресивен и необратим процес, който засяга нервните клетки. Заболяването се развива в напреднала възраст и засяга предимно хора над 65-годишна възраст. Вярно е, че много преди изявата на първите симптоми процесът отдавна е започнал и нанесъл тежките си поражения върху централната нервна система, вследствие на които се появяват проблемите с паметта. Според медицината този процес може да стартира най-рано през 40-те години и със сигурност не започва с промени в когнитивните способности. Личностните промени и когнитивният упадък настъпват след като е налична значително увреждане на мозъка и оттам е нарушено неговото функциониране.

За напредък на заболяването насочват признаци от типа на необясними промени в настроението, затруднена и невъзможна преценка, промяна в поведението, неспособност да се организират обичайните ежедневни дейности. 

Забравянето, разстроената памет, трудният мисловен процес в друга, под 65-годишна, възраст по-скоро трябва да насочва първо към депресия или други психични разстройства.
 
Прочети още за особености на Алцхаймер в Puls.bg