Хората се наспиват най-добре във вторник през нощта, защото тогава сънят им не се прекъсва от ефекта на алкохола, тежката храна и развлеченията, характерни за почивните дни, съобщи в. "Дейли мейл", позовавайки се на данни на компанията "Оптима-лайф", направила анализ за пулса на 5000 души.
Сънят във вторник не най-дългият, но за сметка на това е най- възстановяващ.
Резултатите показват, че през уикенда спим с един час повече, отколкото през работните дни, но този сън е с по-ниско качество, като има много по-малък възстановяващ ефект, характеризиращ се със спадане на кръвното налягане и хормоните на стреса и промяна в начина, по който тупти сърцето.
Участниците в анализа са проследявани многократно през три последователни дни десет години, като са давали информация колко стресирани се чувстват и кога си лягат и се будят.
При стрес сърдечният пулс е на редовни интервали. В спокойно състояние сърцето редува бърз и бавен ритъм.
Само 48 процента от съня в събота през нощта и 48,7% в петък връща силите на мозъка и тялото в сравнение с 55,1% във вторник. В понеделник хората също си почиват добре - 54,6% от съня ободрява.
"Има голяма разлика между почивка и възстановяване на силите", твърди Саймън Шепърд от компанията "Оптима-лайф", която е дистрибутор на сърдечни монитори. "Хората си почиват по-дълго през уикенда, но след забавленията телата им не се възстановяват толкова добре".
Данните показват, че жените спят по-дълго - средно 8 и 34 минути на нощ, но мъжете спят по-дълбоко, макар и с 11 минути по-малко от жените. Възстановяващ ефект обаче има само 49 процента от съня на дамите, при 54,5 процента при господата.
Когато жените са стресирани, това се отразява на съня им. Те обикновено се напрягат повече, защото трябва да съчетават работа и майчинство. Месечният хормонален цикъл също се отразява на съня.