fallback

Спим все по-малко

Средното количество ежедневен сън по света варира от минимум 7 ч. и 24 мин. в Сингапур до максимум 8 ч. и 12 мин. в Холандия

07.05.2016 | 11:28 Автор: Луиза Божинова

Социалното напрежение отслабва или надделява над вечерния ни биологичен часовник и това принуждава хората да се бавят с лягането и така да спят по-малко.

Това показва ново американско изследване, осъществено чрез иновативното смартфон приложение  "Entrain", пуснато с цел да помага при справяне с часова разлика при пътуване със самолет.

Екип от учени от Универститета в Мичиган проследява различните модели за спане по света. Изследователите събрали данни за възраст, пол и количество естествена светлина, на която отделния човек е изложен, на потребители от 100 страни. 6000 потребители на над 15-годишна възраст са изпращали анонимни данни за съня им, събуждането и достъпа до светлина на приложението "Entrain".

Данните показват, че по принцип сънят се ръководи от "вътрешен часовник" - нервен център с големината на оризово зърно, намиращ се зад очите, който се настройва от количеството светлина, особено естествена.

Възрастта пък се оказва най-същественият фактор за определяне на количеството сън. Мъжете на средна възраст спят най-малко и по-малко от препоръчаните между 7 и 8 часа сън всяка нощ.  Жените спят средно 30 минути повече от представителите на силния пол, като си лягат по-рано и стават по-рано.

Средното количество ежедневен сън по света варира от минимум 7 часа и 24 минути в Сингапур и Япония до максимум 8 часа и 12 минути в Холандия.

Макар разликата от 48 минути да може да бъде видяна като незначителна, само половин час по-малко спане може да има последствие върху здравето и когнитивните функции на мозъка.

"Недостатъчният сън представлява непосредствена заплаха за човешкото здраве", гласи новото изследване.

Става ясно също, че хора, изложени на повече натурална светлина през деня, често си лягат по-рано.

fallback
Още от Любопитно
fallback