Вредните навици, с които товарим бъбреците си

Тютюнопушенето и алкохолът не са ни приятел

10.04.2025 | 14:05 Редактор:
Затлъстяването има роля.
Затлъстяването има роля.

Жизненоважна роля за поддържане на общото здравословно състояние имат бъбреците. Те филтрират отпадъците, излишните течности и електролитите, като натрий и калий, от кръвта. бъбреците помагат за регулиране на кръвното налягане, производството на червени кръвни клетки и баланса на калция в организма.

Когато бъбреците са увредени, способността им да филтрират отпадъците и да поддържат равновесие се нарушава. Това води до натрупване на токсини, задържане на течности и дисбаланс на електролитите, което пък може да причини редица здравословни проблеми - от високо кръвно налягане до сърдечни заболявания и отслабване на костите. Увреждането на бъбреците може да прогресира до хронично бъбречно заболяване и бъбречна недостатъчност с течение на времето.

Какво да променим в ежедневието

Има някои прости промени, които да приложим в начина си на живот, за да не натоварваме излишно бъбреците и да ги запазим в добро здравословно състояние.

Широко разпространените лекарства без рецепта, като ибупрофен и аспирин, могат да нанесат вреда на бъбреците, предупреждават специалисти. Те влияят негативно върху бъбречните каналчета - малки тръбички, които връщат обратно в кръвта филтрирани хранителни вещества и течности. Когато бъбречните каналчета се възпалят или се наруши кръвният поток към бъбреците, остатъчните течности и отпадъци не могат да се изведат нормално, а това увеличава риска от бъбречни увреждания. Такива усложнения са по-често срещани при възрастни хора и пациенти с други съпътстващи заболявания.

Хората с хронично бъбречно заболяване трябва да бъдат особено внимателни – приемът на болкоуспокояващи без лекарски контрол може да е опасен. За да се намали рискът от странични ефекти, се препоръчва използването на болкоуспокояващи за възможно най-кратък период и в дозата, указана на опаковката.

Бъбреците се нуждаят от достатъчно вода, за да функционират правилно и да изхвърлят отпадъците от организма. Недостатъчният прием на течности повишава риска от дехидратация, което увеличава вероятността от образуване на бъбречни камъни и инфекции на пикочните пътища - състояния, които могат да доведат до увреждане на бъбреците. Затова експертите препоръчват прием на 1,5 - 2 литра вода дневно, което е около 6-8 чаши.

Тютюнопушенето и алкохолът също могат на навредят на бъбреците. Алкохолът дехидратира организма, което променя работата на бъбреците. Прекалено многото алкохол може също така да повиши кръвното налягане, което уврежда бъбреците. Препоръчителното количество алкохол се равнява на една стандартна чаша вино или една халба слабоалкохолна бира на ден, като специалистите съветват да се прави почивка от консумацията на алкохолни напитки поне по 2-3 дни в седмицата.

Затлъстяването също играе роля. Здравословният индекс на телесната маса (ИТМ) е между 18,5 и 24,9. Всичко над тази стойност се класифицира като наднормено тегло.

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay