Има дни, в които още със събуждането се чувстваме избори и нямаме енергия за нищо. Често си задаваме въпроса защо, а ето и възможните причини:
Заседнал начин на живот
Ако водите заседнал начин на живот, тялото ви може да свикне да изразходва ниски нива на енергия - така че може да се почувствате по-уморени, отколкото трябва, когато се опитвате да извършвате основни ежедневни дейности.
Световната здравна организация препоръчва на възрастните да имат поне 150 минути умерена до интензивна физическа активност седмично, като бременните също трябва да изпълняват поне 150 минути умерени аеробни и укрепващи упражнения на седмица.
Хронична умора
"Има много състояния, които причиняват умора, но те не карат хората непременно да се чувстват така, сякаш са готови да заспят", казва професорът по медицина в Училището по медицина "Дейвид Гефен" в UCLA и бивш президент на Американската академия по медицина на съня Дженифър Мартин.
Това могат да бъдат състояния на хронична болка, метаболитни или тиреоидни състояния, анемия и хронична обструктивна белодробна болест.
"Ако чувствате необяснима умора, важна първа стъпка може да бъде просто рутинен преглед при вашия лекар", допълва той.
Освен това здравите възрастни се нуждаят от седем до девет часа сън всяка нощ, така че може да се нуждаете от повече от осем часа сън, за да се почувствате заредени с енергия.
Бихте могли да опитате да заспите един час по-рано или да се събудите един час по-късно от обикновено и да видите дали това има значение, това споделя Кристофър Барнс, професор по мениджмънт във Вашингтонския университет, който изучава връзката между съня и работата.
Тревожност или депресия
Наличието на тревожност или депресия може да бъде свързано с енергийните нива на организма. Тези състояния могат да повлияят отрицателно на времето, необходимо за заспиване, както и на това дали (и колко пъти) се събуждате през цялата нощ.
Понякога лекарствата, използвани за лечение на депресия или тревожност, могат да имат странични ефекти като безсъние или прекъсване на по-дълбоките етапи на съня.
Четете цялата статия в az-jenata.bg.
Снимка: Pixabay