Екип от астрономи в Масачузетския технологичен институт (MIT) откри необичаен феномен в галактическия клъстер Феникс, който е един от най-големите и масивни галактически купове, намиращ се на 5,8 милиарда светлинни години от Земята.
Очакваше се че в централната му галактика образуването на звезди е спряло, но наблюденията показват друго. А именно – изключително висока скорост на образуване на звезди – до 1000 на година, което е 100 пъти по-високо от това в Млечния път.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature
Обикновено горещият газ между галактиките пречи на образуването на нови звезди, защото не може да се охлади и се свива в плътни облаци. Черните дупки допълнително нагряват този газ с мощните си емисии енергия.
Но е истинска мистерия защо в стари галактики почти не се образуват звезди, въпреки че газът с течение на времето вероятно се охлажда?
Нови наблюдения, направени чрез телескопа JWST, показват липсващата връзка: топъл газ (100 000 до 1 000 000 келвина), който служи като преходна фаза между горещия и студения газ. Той излъчва специална светлина, свързана с неона, която е дала на учените възможност да разберат процеса на охлаждане и образуване на звезди.
Четете повече в megavselena.bg
Снимка: Freepik