Грипният вирус предизвиква заболяване с ясно изразени симптоми, което позволява бързо поставяне на диагноза. Основните признаци включват внезапно повишаване на температурата и общо неразположение, придружени от суха кашлица, която впоследствие може да премине в хрема и болки в гърлото. Особено характерни и често срещани са мускулните болки, главоболието и дискомфортът при движение на очите.
В някои случаи дори заболяването може да започне с общо неразположение и болки в мускулите, както и главоболие.
Тези симптоми се дължат на отделянето на цитокини и простагландини, които се освобождават в отговор на вирусната инфекция. Освен това могат да сенсибилизират нервните окончания, което допринася за по-ниския праг на болка.
Тежките вирусни инфекции могат да повлияят на доставянето на кислород до тъканите (напр. чрез респираторен дистрес или проблеми с кръвообращението), което може да засили мускулната умора.
Освен при грип, в някои случаи и Ковид-19, особено в началото на инфекцията също може да протича с главоболие и умора.
Вирусът на Епщайн-Бар протича с уголемяване на лимфните възли, като ако са особено изразени като големина в областта на шията е възможно да допринасят за главоболието.
Главоболието и мускулните болки често се появяват по време на острата фаза на инфекциозната мононуклеоза (1-4 седмици след инфекцията). Умората и миалгията могат да продължат седмици до месеци и е познато като състояние на синдром на поствирусна умора.
Когато мускулната болка става локализирана или тежка (може да насочва за развил се миозит или друго вторично заболяване). В такива случаи е необходима задължителна лекарска консултация.
Треската и изпотяването при грип могат да доведат до дехидратация, което от своя страна допринася за главоболието и може да изостри мускулната болка.
Четете повече в puls.bg
Автор на статията: д-р Ралица Правова
Снимка: Freepik