Учени все по-често изразяват тревога относно възможността инфекцията със Ковид-19 да увеличи случаите на синдром на хроничната умора. Ново проучване показва, че рискът от развитие на този синдром шест или повече месеца след заразяване с коронавирус е 7,5 пъти по-висок.
Въпреки че причините за хроничната умора все още не са напълно изяснени, вирусните инфекции се смятат за основен фактор. Симптомите на дългия Ковид-19 и синдрома на хроничната умора са много сходни, което кара някои учени да смятат, че двете състояния може да са свързани. Според последни оценки между 13 и 58% от случаите на дълъг Ковид-19 отговарят на критериите за синдром на хроничната умора. След пандемията от коронавирус някои изследователи прогнозират, че броят на страдащите от хронична умора може да се удвои в бъдеще.
Проучването включва над 10 хиляди участници, които са преминали през Ковид-19 поне шест месеца преди изследването.
Проучването подчертава важен момент: нито един от участниците не е имал предварително съществуващ синдром на хроничната умора, а повечето от тях са били ваксинирани срещу Ковид-19. Изненадващо, 4,5% от тези, които са се заразили с Ковид-19, отговарят на симптомите за синдрома. Те включват поне шест месеца продължителна умора, неразположение след усилие, когнитивни нарушения, лош сън.
Това откритие е тревожно, тъй като 89% от участниците също отговарят на критериите за дълъг Ковид-19. Това поставя въпроса дали синдромът на хроничната умора след Ковид-19 не е просто по-тежка форма на постковид.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Freepik