Упражненията навън повишават енергията и помагат да избегнете натрупването на излишни килограми. Излизането на свеж въздух ви свързва с природата, откъсва от дигиталния свят и стимулира фокуса и креативността.
Проучване от 2021 г. показва, че повече време навън подобрява психичното здраве, самочувствието и щастието. Опитайте зимни тренировки, за да поддържате тялото и ума си в отлична форма!
Внимавайте с материите
Най-бързият начин да загубите телесна топлина е да се намокрите. Тъй като водата е ефективен топлопроводник – пренасяйки топлината от зоната с най-висока концентрация (тялото ви) към най-ниската (студен въздух навън) – мокрото бързо ще ви накара да се охладите и да се чувствате нещастни.
Ако сте студени и мокри, може да сте по-склонни да съкратите зимната си тренировка и също така ще увеличите риска от хипотермия. Това е състояние, когато основната ви телесна температура падне под 35 градуса.
Повече дрехи
Подходящото обличане за зимни тренировки не спира само до избирането на правилни материи. Имате нужда от слоеве, които да предпазват тялото от изстиване и от околните елементи като дъжд, сняг и вятър.
Ето как да се облечете за зимни тренировки. Първо, поставете тънък основен слой, направен от синтетични влакна, за да помогнете за отделянето на потта от кожата. Ако навън е много студено, носете среден слой, като полар, за допълнителна топлина. След това добавете външен слой, за да ви предпази от вятър, дъжд и сняг.
Заложете на ярки цветове
Черното може да е шик, но ярките дрехи са по-добри за упражнения на открито през зимата. Освен че е по-студено, се стъмва и по-рано. Лошата видимост заради дъжд, сняг или облачно или тъмно небе затруднява другите да ви видят. Това важи независимо дали споделяте пътя с шофьори и колоездачи, или бягате в парка с други ентусиасти на зимните спортове.
Защитете цялото тяло
Пръстите на ръцете, ушите, носът и пръстите на краката са засегнати най-много от ниските температури, защото кръвта се пренасочва към сърцевината на тялото, оставяйки по-малко кръв (и впоследствие по-малко топлина) достъпна за ръцете и краката.
За да предпазите крайниците си от измръзване, носете шапка или лента за глава и ръкавици. Винаги можете да ги свалите и приберете в джоба, ако ви стане топло. Дебелите чорапи също помагат. Всички тези добавки трябва да са вълнени или синтетични, а не памучни, за да предотвратят потта от кожата ви. Също така е добре да носите бельо от синтетични тъкани и допълнителни слоеве, ако е необходимо.
Помислете за кожата
Зимният въздух не е просто студен, но и сух. За да предпазите кожата си от изсушаване, пийте много вода и нанасяйте често хидратиращ крем или лосион. Препоръчва се нанасяне на вазелин върху чувствителни зони като ноздрите, върха на носа и ушите за повече защита. За да блокирате хапещите ветрове, помислете дали да не покриете лицето с маска за бягане или шал. За да останете хидратирани, пийте два литра и половина вода на ден, ако сте дама, и с литър повече, ако сте мъж.
Четете повече в tialoto.bg
Снимка: Freepik