Синдром на чуждата ръка - симптоми и фактори за възникване

Увреждат се специфични мозъчни области

09.01.2025 | 10:25 Редактор:
В повечето случаи когнитивните способности остават незасегнати.
В повечето случаи когнитивните способности остават незасегнати.

Синдромът на чуждата ръка (Alien Hand Syndrome, AHS) е рядко неврологично разстройство, при което човекът усеща, че една от ръцете му действа автономно, без участието на съзнанието. 

Синдромът се свързва с увреждания в специфични мозъчни области, като корпус калозум, фронталния лоб или теменната (париеталната) кора. Тези региони са отговорни за координацията между двете мозъчни хемисфери, както и за интеграцията на сензорната и моторната информация.

Най-често синдромът на чуждата ръка възниква след събития засягащи нервната система, като инсулт, травма на мозъка или неврохирургични интервенции, като калозотомия (процедура, при която се разделят двете хемисфери за лечение на резистентна епилепсия).

Кои са отличителните белези на синдрома

Субективното усещане за "чуждост" на ръката е отличителен белег на синдрома. Често ръката се описва не само като "независима", а дори и като "недобронамерена". Интересното е, че в повечето случаи когнитивните способности остават незасегнати, което означава, че засегнатият човек осъзнава анормалността на ситуацията, но не може да контролира действията на собствената си ръка.

Освен физическите предизвикателства, синдромът на чуждата ръка може да има сериозно емоционално и социално въздействие. Усещането, че собственото тяло действа извън съзнателния контрол, често предизвиква тревожност, объркване и дори срам.

Засегнатите от синдрома на чуждата ръка могат да се изолират социално, страхувайки се от това как околните биха възприели странното поведение на ръката им. Това от своя страна може да доведе до депресия или чувство на безпомощност.

Автор: д-р Станислав Димитров

Четете повече в puls.bg.

Снимка: Pexels