Магията на Рибново: Девойки от Азия идват в селото, за да стават булки (+ВИДЕО)

Момата се взима от бащиния дом, след което върху дървено скеле се окачва т.нар. "чеиз"

07.01.2025 | 13:51 Редактор:

Девойки от Сингапур и Малайзия полудяха по родопското село Рибново и идват от Азия, за да се превърнат в гелини - традиционните булки в помашкия регион. 

"Всичко започна, след като проф. Бетани Хюз направи филм за поредицата "Съкровища", в който разказа за Рибново. Хюз е световно известна историчка, а нейните документални филми са излъчвани по BBC, "History", "Discovery". В Азия са пуснали филм за сватбите ни и оттогава интересът е нестихващ. В континента са го гледали милиард и 600 милиона души. Много азиатски девойки идват в Рибново, за да се превърнат в гелини и да усетят чувството, което изпитват нашите момичета на сватбите си", разказа учителят в местното училище Ибрахим Кадриев.

Мъжът от години се опитва да популяризира селото и участва в подготовката и заснемането на всички годежи и венчавки.

"Мисията на моя живот е да включа женитбите на Рибново в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО", коментира Кадриев, цитиран от "Труд".

Неговата жена Кадрие Машева работи в читалището, а когато има групи с туристи от България и чужбина се превръща в аниматор, който рисува дамите като местните булки. Традицията повелява девойката да се намаже с бяла помада, по която се лепят шарени и лъскави камъни и пайети. Чужди очи не биват да виждат истинското лице на булката, като привилегията е запазена само за нейния жених. Момата се взима от бащиния дом, след което върху дървено скеле се окачва т.нар. "чеиз" - даровете от родата на младите. Върху дървената конструкция се слагат килими, юргани, терлици, няколко ката дрехи, всякакъв вид покъщнина. Смята се, че колкото повече армагани са окачени, толкова повече години младото семейство ще ги използва.

Учителят се похвали, че младите в Рибново сами изявяват желание да се женят по стария обичай. В селото не се помни случай, в който влюбените да са се венчали по модерен стил. "Селото е живо, имаме 550 ученици и над 220 деца в забавачката. Женят се, после остават тук", горд е Кадриев.

Сезонът на сватбите в Рибново бе открит още през първите дни на януари. Заявени са тържества до края на месеца, както и няколко през февруари.

Снимка: Facebook