Доказано е, че консумацията на алкохол увеличава вероятността от няколко вида рак, включително на дебелото черво, черния дроб, гърдата, устата и гърлото. Това се дължи на разграждането на алкохола в организма до ацеталдехид – вещество, което уврежда клетките и възпрепятства тяхното възстановяване, създавайки предпоставки за развитие на рак.
Експертите препоръчват мъжете да ограничат приема до две или по-малко питиета на ден, а жените – до едно или по-малко. Годишно в световен мащаб се диагностицират около 100 000 случая на рак, причинен от алкохол, и около 20 000 свързани смъртни случая. Препоръката е консумацията на алкохол да бъде сведена до минимум, тъй като дори малки количества могат да повишат риска от рак.
Умерената консумация на алкохол е полезна
Идеята, че умерената консумация на алкохол е полезна за здравето, произлиза от ранни проучвания, базирани на несъвършени методологии. В тях групи от хора са сравнявани според количеството алкохол, което консумират, обикновено измерено в един момент, без да се осигури случаен подбор или контрол върху променливи, които влияят върху резултатите.
Често умерените консуматори са хора с по-високо образование, по-добри доходи и достъп до качествени здравни грижи, което обяснява наблюдаваните ползи. Когато тези фактори се отчитат, предполагаемите ползи от алкохола изчезват.
Освен това, повечето изследвания не обхващат по-млади хора, въпреки че почти половината от случаите с фатален край, свързани с алкохол, настъпват преди 50-годишна възраст. Фокусът върху по-възрастни хора, които не са развили тежки проблеми с алкохола или не са спрели да го консумират, създава изкривена представа за ползата от алкохола.
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay