fallback

Суперлуни, слънчеви затъмнения и северни сияния - какво ще видим през 2025 г.

Трябва да имате късмет и небето да е ясно

06.01.2025 | 21:36 Автор: Толя Стоянова

През 2025 г. любителите на астрономията ще наблюдават впечатляващи небесни явления - две затъмнения - едно лунно и едно слънчево, и три суперлуни почти подред.

Освен това през новата година ще наблюдаваме и метеоритни потоци и северни сияния, които се увеличават по честота и интензивност с нарастването на слънчевата активност, съобщава Би Би Си.

Слънчево затъмнение в Атлантическия океан

Слънчево затъмнение ще настъпи на 29 март, когато Слънцето, Луната и Земята ще се подредят в една линия. Когато Луната премине между Слънцето и нашата планета, тя временно ще закрие Слънцето и ще потопи част от повърхността на Земята в тъмнина.

Пълното затъмнение ще бъде само за жителите на югоизточна Канада - в другите региони то ще бъде най-много частично или дори ще премине незабелязано. Във Великобритания слънчевият диск в пика на затъмнението ще бъде припокрит с почти една трета - все едно някой е отхапал от него.

Експертите напомнят, че дори при максимално затъмнение Слънцето не трябва да се наблюдава с просто око, защото рискувате да си нанесете здравословни щети. Препоръчва се да се наблюдава през затъмнени слънцезащитни лещи. За следващото пълно затъмнение ще трябва да се изчака около 100 години.

Пълно лунно затъмнение

Лунното затъмнение, което ще настъпи на 7 септември, ще е много дълго. В продължение на почти час и половина нашият спътник изобщо няма да се вижда: затъмнението ще бъде пълно.

За да наблюдавате лунното затъмнение, небето трябва, разбира се, да е безоблачно. За да наблюдавате, изберете по-високо място, където небето няма да бъде закрито от дървета или високи сгради, и намалете до минимум изкуственото осветление около вас.

Три суперлуни

През 2024 г. имаше четири суперлуни. През 2025 г. ще има три: Луната на ловеца (7 октомври), Луната на бобъра (5 ноември) и Студената луна (4 декември). Странните имена идват от културата на коренното население на Новия свят, за да отразяват случващото се в природата и да използват лунните фази за определяне на времето.

Суперлуната се появява, когато нашият спътник е в най-близката точка от орбитата си до Земята по време на пълнолуние, поради което тя изглежда с около 30% по-голяма и с 15 % по-ярка на небето от нормалното пълнолуние. За да наблюдавате добре това явление, трябва да имате късмет с ясно небе. Можете да гледате с невъоръжено око, а още по-добре е да си вземете телескоп или поне бинокъл. Ако искате да направите снимка, не трябва да използвате светкавица. По-добре е да включите нощния режим на телефона си.

Северно сияние

През изминалата година северното сияние се появи на небето повече от веднъж или два пъти. Обикновено то прилича на ярък, вихрен светлинен фон, чиито цветове варират от червено до лилаво, зелено и синьо, предаде БГНЕС.

Северното сияние се причинява от заредени слънчеви частици, които се сблъскват с газове в земната атмосфера в близост до магнитните полюси. Най-ярките полярни сияния се появяват, когато Слънцето изхвърля големи облаци от частици, наречени изхвърляния на коронарна маса. Тъй като 11-годишният цикъл на активност на Слънцето е на път да достигне своя връх, през следващите 12 месеца полярните сияния ще се наблюдават много по-често.

Оптималните условия за наблюдение на подобни явления са ясното небе, така че нека се надяваме, че 2025 г. ще ни донесе повече безоблачни дни, както и ясни нощи.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Любопитно
fallback