Хората, които сърфират в интернет на средна възраст, могат да намалят риска от деменция на по-късен етап от живота си повече от два пъти. Това показва ново проучване, съобщава Мейл онлайн.
Защитният ефект е по-силно изразен при тези, които използват смартфони, а не компютри, установили още изследователите. Учените смятат, че обработката на огромното количество информация, която се среща в интернет, може да бъде от полза за мозъка на хората, а използването на социалните мрежи може да помогне в борбата със самотата, която вече е призната за един от основните рискови фактори за деменция.
Около 900 000 души във Великобритания страдат от болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Очаква се до 2040 г. броят им да нарасне до 1,5 млн. поради застаряването на населението.
Лекарите препоръчват ограничен прием на алкохол
Лекарите препоръчват редовни физически упражнения, здравословна диета и ограничен прием на алкохол за предпазване от заболяването. Смята се, че активният социален живот и стимулиращите умствени задачи - като пъзели и кръстословици, също помагат.
Към списъка с полезни дейности вече може да се добави и използването на интернет. През 2011 г. изследователи от Медицинския факултет на Университета Чжъдзян в Ханчжоу, Китай, започнали да наблюдават повече от 12 000 души на възраст над 45 години, които не страдат от деменция. Те били оценявани редовно, за да се види колко време прекарват в интернет и дали демонстрират признаци на деменция, пояснява БТА.
Превантивният ефект изглежда малко по-силен при смартфоните, отколкото при лаптопите, вероятно защото те се използват по-често за достъп до интернет, установили изследователите.
Резултатите потвърждават данните от паралелно австралийско проучване, според което мъжете над 70 години, които сърфират в интернет, намаляват риска от Алцхаймер с около 50%.
В доклада изследователите обобщават, че използването на интернет има потенциала да забави свързания с възрастта когнитивен упадък. То може да подобри вниманието и психомоторните умения и да увеличи когнитивния резерв.
Снимка: Pixabay