fallback

Дълбокият сън подобрява паметта ни

Важен е за когнитивните ни функции

30.12.2024 | 17:34 Автор: Беатрис Младжова

Важно е да се наспиваме достатъчно, за да сме здрави и да живеем пълноценно. Качественият сън допринася за подобряване на сърдечното здраве, укрепва имунната система и намалява стреса. Освен това, сънят играе ключова роля за здравето на мозъка, като липсата му се свързва с повишен риск от когнитивни проблеми, включително загуба на памет.

Според експерти лишаването от сън може да доведе до сериозни проблеми. Мозъкът е органът, който се нуждае най-много от сън, защото това състояние го изключва от външния свят, прекъсва притока на сетивна информация и създава условия за възпроизвеждане и консолидиране на минали преживявания в дългосрочната памет.

Проучване, публикувано в сп. Nature Communications, разглежда как дълбокият сън, или сънят на бавни вълни, подпомага формирането на спомени в мозъка. Изследването включва анализ на непокътнати тъканни проби от неокортекса, взети от 45 участници.

Резултатите от проучването показват, че бавните електрически вълни, генерирани по време на дълбок сън, укрепват синаптичните връзки между невроните в неокортекса. Това прави мозъка по-възприемчив към формиране на дългосрочни спомени.

Здравословният режим на сън е от решаващо значение за поддържането на когнитивните функции, особено предвид честите смущения в дълбокия сън при пациентите с деменция.

Дълбокият сън, особено сънят на бавни вълни, играе основна роля в консолидацията на паметта - процесът на стабилизиране и укрепване на новопридобитите спомени. 

Четете повече в puls.bg

Снимка: Pexels

fallback
Още от Любопитно
fallback