Магнитното поле на Земята наистина може да отслабва и да се засилва с времето, но няма индикации, че то някога ще изчезне. По-слабото поле със сигурност води до малко увеличение на слънчевата радиация, но не би било смъртоносно. Дори при отслабено магнитно поле, плътната атмосфера на Земята ни предпазва от частици, идващи от Слънцето, казват от НАСА.
За да се следи движението, т.е. докато Северният магнитен полюс на Земята се измества, американски и британски учени пуснаха актуализиран модел, който прогнозира местоположението на магнитните полюси до 2029 г. Така сега се очаква Северният все повече да се "плъзга" към Сибир (в Русия).
Северният магнитен полюс официално промени позицията си, твърдят учени, предупреждавайки, че може да има още промени в магнитното поле на Земята, които могат значително да повлияят на живота ни.
Световният магнитен модел на Националната администрация за океаните и атмосферата (NOOA) е основното устройство за наблюдение на промените в магнитното поле на нашата планета. И е от решаващо значение за световните навигационни системи – гарантира правилното функциониране на много технологични системи, които зависят от земното магнитно поле.
НАСА също предупреждава, че пълното обръщане на магнитните полюси може да причини множество проблеми по света. Южният магнитен полюс, както се посочва, е относително неподвижен, но противоположният се движи. Въпреки факта, че тенденцията е да се движи средно с около 10 километра годишно, през последните години той се движи много по-бързо – около 55 километра годишно.
От 1830 г. Северният магнитен полюс се е преместил на 2250 км през северното полукълбо. Това, което тревожи учените, е, че между 1990 и 2005 г. скоростта на движение се е увеличила до 50 до 60 километра годишно. Поради това по-бързо движение учените казват, че навигационните системи, като например GPS трябва да се актуализират по-често.
Четете повече в megavselena.bg.
Снимка: pixabay