Инженери от Русия изобретиха алгоритъм за подобряване на ефективността на навигацията в Космоса. Програмата позволява да се симулират подробни характеристики на обекти в околоземна орбита, като се използват данни, получени от телескопи на Земята.
Новата разработка, наред с други неща, ще подобри качеството на мониторинг на фрагменти от космически отпадъци, за да се намали рискът от сблъсъци с активни спътници, пише ТАСС.
Алгоритъмът, разработен от специалисти от Московския физико-технологичен институт (МФТИ), дава възможност за по-точно проследяване на движението на обекти в околоземното пространство, както и в рамките на цялата Слънчева система. За тази цел изследователите внимателно са проучили как траекторията, скоростта на обектите, както и взаимодействието на светлината с атмосферата и светлочувствителните елементи на телескопите влияят върху получаването на изображения на небесни тела или фрагменти от космически отпадъци.
Въз основа на тези данни е създадена програма, която може точно да симулира как ще изглежда бързо движещ се обект, когато се наблюдава с помощта на следващ телескоп, както и с помощта на стационарна обсерватория. Разработеният алгоритъм позволява да се анализира работата на съществуващи оптико-електронни устройства и да се използват получените данни за подобряване на тяхната работа в бъдеще.
Създателите на алгоритъма изразиха надежда, че детайлното моделиране на работата на телескопите значително ще повиши ефективността на новите сателитни навигационни системи.
Четете повече в megavselena.bg.
Снимка: Pexels