fallback

Защо витамин К е важен за костите

Можем да си го набавим чрез определени храни

20.12.2024 | 22:28 Автор: Вяра Димова

Мастноразтворимият витамин К, съхраняван основно в черния дроб, е част от семейство съединения, наречени хинони. Филохинонът, който е основната форма на витамин К, се открива в растенията, докато менахинонът е животинската форма на витамин К, произвеждана от бактерии в дебелото черво.

Абсорбцията на филохинон се осъществява в йеюнума и илеума на тънките черва и зависи от нормалния поток на жлъчката и панкреатичен сок. Според проучвания, абсорбцията на филохинон варира от 10% при варен спанак, консумиран с масло, до 80% при прием във свободна форма. Той се транспортира през лимфата и достига до черния дроб, където се съхранява по-голямата част от витамин К в организма.

Малки количества витамин К също се съхраняват в мастната тъкан и костите. 

Функции на витамин К

Основната функция на витамин К е да служи като коензим при производството на специфични протеини, които играят важна роля в съсирването на кръвта и в метаболизма на костите. Витамин К играе важна роля в производството на два костни протеина, известни като "Gla" протеини.

Можем да получаваме витамин К както от храната, така и чрез абсорбиране на витамин К, произведен от бактерии в дебелото черво. Тези два източника обикновено осигуряват достатъчни количества от този витамин за поддържане на здравето, поради което няма установена препоръчителна дневна доза (RDA) за витамин К.

Само няколко храни допринасят значително за диетичния прием на витамин К. Добри източници са зеленолистните зеленчуци като къдраво зеле, спанак, зелеви листа, ряпа и маруля, както и броколи, брюкселско зеле и главесто зеле. Растителните масла, като соево и рапично олио, също са добри източници.

Автор: Боряна Иванова-Огнянова, маг.-фармацевт

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay

fallback
Още от Любопитно
fallback