Макар преработените храни да са вредни, растителните алтернативи на месото също попадат в категорията на ултрапреработените храни и могат да носят сходни рискове за здравето.
В проучване, публикувано в сп. Food Frontiers, изследователи установяват, че при вегетарианците, които консумират месо на растителна основа, рискът от депресия се увеличава с 42% в сравнение с тези, които се въздържат от него.
Депресията е едно от най-разпространените психични заболявания в света, засягащо над 280 милиона души според данни на Световната здравна организация. Тя може да окаже сериозно влияние върху качеството на живот, като води до загуба на мотивация, енергия и способност за справяне с ежедневните дейности.
Проучването анализира данни от Британската биобанка и не открива забележими разлики в приема на натрий, захар или наситени мастни киселини между вегетарианците, които са консумирали преработено месо на растителна основа, и тези, които не са.
Изследователите обаче установяват, че тези, които ядат такова месо, имат по-високо кръвно налягане и нива на С-реактивен протеин (CRP), маркер за възпаление, и по-ниски нива на аполипопротеин А, протеин, свързан с HDL, "добрия" холестерол. Консумацията на месо на растителна основа обаче е свързана и с намален риск от синдром на раздразнените черва с 40%.
Тъй като растителните храни не съдържат витамин B12, който е от съществено значение за нервната система и производството на червени кръвни клетки, вегетарианците трябва да приемат добавки с B12 или обогатени с него храни.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pexels