Настинката се причинява от респираторни вируси като риновируси, които се разпространяват по-лесно при студено време. Ниските температури и ниската влажност удължават заразността и ускоряват размножаването на вируси като риновируси, грип и SARS-CoV-2. През зимата честото пребиваване на закрито и близкият контакт между хората допълнително улесняват разпространението им.
Типично за респираторните вируси като грипа и респираторно-синцитиалния вирус (RSV) е тяхната сезонност, с пик на случаите през есента и зимата. Ковид-19 обаче не следва тази класическа сезонна тенденция. От началото на пандемията, инфекциите с коронавирус бележат значителен ръст дори през летните месеци, вероятно поради появата на нови варианти и отслабването на имунитета след прекарана инфекция или ваксинация.
Тази сложна динамика между околната среда, човешкото поведение и биологията на вирусите подчертава защо студеното време се свързва с по-висок риск от респираторни инфекции, въпреки че самото то не е директна причина за заболяване.
По-конкретно студеното време може да промени външната мембрана на грипния вирус, като я направи по-твърда и устойчива. Учените смятат, че твърдото покритие улеснява предаването на вируса от човек на човек.
Студеният и сух зимен въздух играе ключова роля в разпространението на респираторни инфекции, като грип и настинки. Сухият въздух, характерен за зимните месеци, създава условия, които подпомагат по-дългото оцеляване и разпространение на вирусите. Когато влажността е ниска, водата в дихателните капчици се изпарява бързо, образувайки по-малки частици, които остават по-дълго време във въздуха и се разпространяват на по-големи разстояния при кашляне или кихане.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Freepik