Вредните химикали в тютюневия дим влияят зле на сърцето и съдовата система, водейки до увреждания, които могат да бъдат необратими. Разбирането на този процес е ключово за осъзнаване на рисковете и необходимостта от отказване от този вреден навик.
Една от най-сериозните последици на тютюнопушенето е увреждането на кръвоносните съдове. Никотинът, който е основна съставка на тютюна, води до стесняване на кръвоносните съдове, повишавайки кръвното налягане и натоварвайки сърцето. Освен това въглеродният оксид, съдържащ се в цигарения дим, намалява количеството кислород, което кръвта може да пренася. Това означава, че сърцето трябва да работи по-усилено, за да снабдява органите и тъканите с необходимия кислород, което води до износване на сърдечния мускул.
Тютюнопушенето също така уврежда ендотела – вътрешния слой на кръвоносните съдове, който играе важна роля за тяхната гъвкавост и способност да се разширяват и свиват. Химикалите в цигарения дим предизвикват възпаление и насърчават образуването на атеросклеротични плаки, състоящи се от холестерол, мазнини и калций. Тези плаки стесняват кръвоносните съдове, затрудняват кръвотока и увеличават риска от сърдечен инфаркт или инсулт.
Един от най-големите рискове, свързани с тютюнопушенето, е повишената вероятност от развитие на коронарна болест на сърцето. Това заболяване се характеризира със запушване на коронарните артерии, които доставят кръв към сърдечния мускул. Намаленият кръвоток може да доведе до ангина (гръдна болка) и, при по-сериозни случаи, до сърдечен инфаркт. Дори пасивното излагане на цигарен дим може да увеличи риска от тези състояния, особено при дългосрочна експозиция.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pexels