fallback

Донесен ли е животът на Земята от Космоса?

В студени молекулярни облаци са открити органични молекули

02.12.2024 | 08:10 Автор: Деси Николова

Не е тайна, че в Космоса протичат сложни химични реакции. В студени молекулярни облаци са открити органични молекули, а в астероиди — захари и аминокиселини, които често се наричат "градивни елементи на живота", отбелязва Science Alert.

Градивните елементи на земния живот са широко разпространени във Вселената. И е твърде вероятно метеоритите и кометите да са ги донесли на Земята.

Учените като цяло са съгласни с тази теория. Но съществува и по-радикална идея – че нашата планета е получила не само отделни градивни елементи на живота, но и самия живот.

Тази теория е известна като панспермия и е популярна в годините между 1800 и 1900-та. Тогава става ясно, че планетарният живот е възникнал изненадващо рано на Земята.

В геоложки мащаб клетъчният живот се появява почти веднага след като Земята се е охладила достатъчно, за да го поддържа.

По-късно популярността на тази теория намаляла, но последните изследвания ѝ дават втори шанс.

Като се има предвид сложността на ДНК и живите клетки, все още не е ясно как те са могли да се развият толкова бързо.

Моделът на панспермията предполага, че животът на планетата се е развил или в Космоса, или в някакъв неизвестен далечен свят. И след това е бил транспортиран до Земята от астероиди и комети.

Предишни изследвания също показват, че някои животни са способни да оцелеят в суровия вакуум, затова някои експерти предполагат, че може да са с "извънземен произход".

По-голямата част от научната общност обаче е скептично настроена към тази идея и има редица причини за това.

Четете повече в megavselena.bg

Снимка: Freepik

fallback
Още от Любопитно
fallback