С понижаването на температурите прекарваме все повече време на закрити пространства. Това значително улеснява разпространението на вируси и бактерии. Децата често са в контакт с други деца в училища и детски градини, което увеличава риска от заразяване.
През зимата студът прави въздуха навън сух, а в затворените помещения той се изсушава от отоплителните средства. Това изсушава лигавиците на носа и гърлото, които са първата линия на защита срещу инфекции и в комбинация с незрялата детска имунна система организмът е още по-предразположен към заболяване. Ниските температури въздействат и като свиват кръвоносните съдове в носа, което намалява притока на кръв и ефективността на защитните клетки и позволява на вирусите да проникнат по-лесно.
Недостигът на витамин D е друг фактор за по-високата заболеваемост. През зимата слънчевата светлина е по-оскъдна, което намалява естественото производство в организма. Този витамин има много важна роля за правилното функциониране на имунната система.
Кои са най-честите заболявания през този период?
Грипът е едно от най-често срещаните заболявания през зимния сезон. Заразяването с него се случва лесно, тъй като болните предават вируса 24 часа, преди самите те да имат симптоми. Вирусът атакува дихателните пътища, но симптомите обхващат цялото тяло.
Симптомите на настинка са подобни на тези на грип, но заболяването протича много по-леко с хрема и запушен нос, кашлица, възпалено гърло, леко повишена температура. Не се наблюдават главоболие, гадене и повръщане и болка по мускулите. Обикновено продължава 5-14 дни. За излекуването ѝ е важно да се приема достатъчно количество течности и почивка.
Автор: д-р Паолина Анимирова
Четете повече в puls.bg.
Как се справяте с поскъпването на живота?
Снимка: Pexels