От алармата, която ни буди сутрин, от строителния обект срещу блока ни, от пищенето на касите в супермаркета до звука на клаксоните в следобедното задръстване - шумът ни заобикаля непрекъснато. Понякога този шум може да се превърне в дразнещ фактор, който да ни изкара от равновесие.
Шумовото замърсяване не е за подценяване и може да има много по-сериозни последствия за здравето, отколкото предполагаме, показва публикация в списание "PLOS ONE".
Изкуствените звуци често заглушават заобикалящата ни природа
Изкуствените звуци като шума от превозни средства могат да заглушат успокояващото въздействие на заобикалящите ни природна среда и да предизвикат стрес и тревожност.
Съществуващи изследвания показват, че естествените звуци, като птичите песни, могат да понижат кръвното налягане, сърдечната и дихателната честота, както и усещането за стрес и тревожност. Предполага се, че изкуствените звуци, от трафика или самолетите, имат отрицателно въздействие върху човешкото здраве.
В проучването 68 студенти доброволци слушат по три 3-минутни звукови пейзажи: природен звуков пейзаж, записан при изгрев слънце, същият звуков пейзаж, комбиниран със звуци от автомобилен трафик и същият звуков пейзаж със звуци от коли, които обаче се движат с висока скорост. Общото настроение и тревожността са били оценени преди и след звуковите пейзажи с помощта на самооценъчни скали.
Изследователите установяват, че слушането на природен звуков пейзаж намалява стреса и тревожността, и също така подобрява възстановяването на настроението след стресови фактори. Въпреки това, ползите от подобреното настроение, свързани с естествения звуков пейзаж, са били ограничени, когато са били включени звуци от движението.
Четете повече в Puls.bg.
Как се справяте с поскъпването на живота?
Снимка: pixabay