fallback

Страхът невинаги е вреден за нас

Контролираното излагане на чувството може да намали възпалителните реакции

22.11.2024 | 21:48 Автор: Беатрис Младжова

Страхът невинаги има вредни ефекти върху нас. Преживяванията, свързани с контролирани усещания за страх, като скок с бънджи или посещение на увеселителен парк, могат да имат ефект на намаляване на възпалението при хора с ниска степен на възпалителни процеси.

Страхът и острият стрес са в основата на способността ни да оцелеем, като активират адреналина и задействат инстинктите за "борба или бягство". Докато хроничният стрес има негативно влияние, причинявайки нискостепенно възпаление, краткотрайното усещане за страх може да има изненадващо положителен ефект върху имунната система. 

Учени от Дания набират 113 посетители на интерактивна къща на ужасите, за да изследват как страхът влияе върху възпалителните процеси в организма. Средната възраст на участниците е 29,7 години, като групата включва 69 жени и 44 мъже. 

Взети са и кръвни проби - непосредствено след и три дни след събитието, за да се измерят нивата на C-реактивния протеин (hs-CRP) и броя на имунните клетки, ключови маркери за възпаление. От участниците 22 души показват нискостепенно възпаление преди преживяването (hs-CRP над 3 mg/L). При 82% от тях (18 души) три дни по-късно се наблюдава значително намаление на възпалението – средните стойности на hs-CRP спадат от 5,7 mg/L на 3,7 mg/L. Освен това броят на левкоцитите и лимфоцитите също намалява при всички участници, въпреки че остава в нормалния диапазон.

Тези резултати показват, че контролираното излагане на страх може да намали възпалителните реакции, особено при хора с първоначално повишено възпаление. 

Адреналинът подобрява сърдечно-съдовата функция, като ускорява сърдечния ритъм и увеличава притока на кръв към жизненоважни органи и мускули, осигурявайки бърза енергия чрез разграждането на гликоген до глюкоза. 

Четете повече в puls.bg.

Снимка: Pexels  

fallback
Още от Любопитно
fallback