fallback

Циститът засяга по-често жените

Половината от нежния пол получава поне веднъж в живота си възпалението

18.11.2024 | 20:09 Автор: Вяра Димова

Възпаление на пикочния мехур, предизвикано най-често от бактериална инфекция, е циститът. Заболяването е по-често срещано при жените, отколкото при мъжете, поради някои особености на женската анатомия.

Уретрата - тръбичката, която свързва пикочния мехур с външната среда, при жените е доста по-къса, около 3 см. Това от своя страна води до по-лесно преминаване на бактерии от външната среда към пикочния мехур. Допълнително, отворът на уретрата е по-близо разположен от ануса, което позволява при недобра лична хигиена, инфекциозни причинители по-лесно да попадат в уретрата и респективно да достигнат до пикочния мехур и да доведат до инфекция.

Около половината от жените боледуват от цистит поне веднъж в живота си

Една от три жени развиват цистит до 24-годишна възраст. Циститът се наблюдава и при 25% от бременните.

Други фактори, които могат да допринесат за развитието на цистит:

  • Бременност

Вследствие на хормоналните промени, циститът се появява много често при бременните жени. Уголемената матка притиска пикочния мехур и пикочните пътища, а това създава благоприятни условия за навлизане на бактерии и възникване на инфекции. Също така по време на бременността се увеличава обемът на пикочния мехур, а това допълнително затруднява неговата функция.

  • Сексуално активни жени

Половите контакти могат да допринесат за внасянето на инфекции в уретрата, което да увеличи риска за възникване на цистит.

  • Промискуитет

Увеличените сексуални контакти с различни партньори, води до повишаване на риска за цистит, особено ако не се използват предпазни средства като презервативи.

  • Менопауза

Промените в лигавицата на вагината и уретрата, след настъпване на хормоналните промени, намалят резистентността спрямо бактериални причинители.

  • Уретрален катетър

Постоянната и дългосрочна употреба на уретрални катетри (представляват тръбички, които се поставят в уретрата и достигат до пикочния мехур с цел оттичане на урина), води до развитие на бактерии и задръжката им, което може да доведе до възпаление на пикочния мехур.

Бъбречни аномалии или структури на уретрата също могат да бъдат предпоставка за възникване на цистит.

Имунни дефицити, като ХИВ инфекция, водят до намаляване на резистентността на организма към определени бактерии, които могат да доведат до възникване на инфекция.

Четете повече в Puls.bg.

Снимка: pixabay

fallback
Още от Любопитно
fallback