fallback

Повишена слънчева активност заплашва сателитите и космическата инфраструктура

Три научни сателита изгоряха заради нея

13.11.2024 | 22:08 Автор: Деси Николова

Три научни сателита, разработени от университета Къртин в Австралия, навлязоха в земната атмосфера и изгоряха само два месеца след началото на своята мисия.

Причината е, че слънчевата активност се е увеличила значително и това е голям проблем за всички сателитни оператори, пише ScienceAlert.

Според Кайл Макмулън от университета Къртин, сателитите Binar-2, 3 и 4 са изведени в орбита тази година, за да събират данни за Слънчевата система. Очаквало се е да работят приблизително 6 месеца. Но поради повишената слънчева активност, са изпаднали от орбита и са изгорели в земната атмосфера след работа само от 2 месеца.

Високата слънчева активност засяга не само научните, но и търговските сателити, подчертавайки необходимостта от по-точно прогнозиране на космическото време, казва Макмулан.

Слънчевата активност включва явления като слънчеви петна, слънчеви изригвания и слънчев вятър, тоест поток от заредени частици, който лети към Земята.

Активността на Слънцето се променя поради постоянната промяна в магнитното поле на звездата на всеки 11 години. Този период се нарича слънчев цикъл и около средата му активността достига своя връх.

Четете повече в megavselena.bg

Снимка: Freepik

fallback
Още от Любопитно
fallback